Projektujemy domy jednorodzinne


Domy jednorodzinne to domy, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone dla jednej rodziny. Dom jednorodzinny ma możliwość być willą, budynkiem wolnostojącym, znajdować się w zabudowie bliźniaczej albo szeregowej czy grupowej. Wszystko będzie zależało od wymagań jego późniejszych mieszkańców. I na nich należy skupić uwagę projektując lokal mieszkalny jednorodzinny.

Konstrukcyjnie taki budynek stanowi samodzielną całość. Jednak zgodnie z prawem mogą w nim zostać wydzielone maksymalnie dwa mieszkania mieszkalne. Może to być też jeden lokal mieszkalny i lokal użytkowy. Powierzchnia całkowita lokalu użytkowego nie ma możliwość przekroczyć 30% powierzchni zypełnej budynku. W skład zabudowy jednorodzinnej wchodzą także garaże i budynki gospodarcze.

Bryła domu jednorodzinnego może przybierać różnorodne formy - od tradycyjnych, opartych na czworokątach jak również futurystyczne. Może być zwarta, niemniej jednak i niekoniecznie. Domy jednorodzinne mogą być budynkami o niewielkiej powierzchni albo prawdziwymi pałacami, których kubatura wynosi ponad 1000 m2. W tym przypadku istnieje prawdziwa dowolność. Jednak przy ich projektowaniu należy brać pod uwagę nie tylko indywidualne gusta przyszłych mieszkańców, ale i energooszczędność , a oprócz tego izolacyjność budynku jednorodzinnego.

Całościowy projekt domu w wielu przypadkach determinuje kształt dachu. Do niego dopasowuje się odpowiednią bryłę. Warto zatem nie wyłącznie zastanowić się nad wyborem kształtu domu, niemniej jednak i samego dachu. Przez dach ucieka bowiem najwięcej ciepła. Najbardziej ergonomicznym rozwiązaniem jest dach dwuspadowy, który gwarantuje w lokalu jednorodzinnym dodatkowe miejsce takie jak komfortowe poddasze. Skomplikowany kształt dachu to kwestie z jego izolacyjnością i wodoszczelnością. Im bardziej trudny dach, tym bardziej będzie prawdopodobne, że ma możliwość on przeciekać podczas deszczu.

Domy jednorodzinne to także działka, na której one stoją. Ją także należy odpowiednio zagospodarować projektując ogród czy altankę. Należy też pamiętać o przydomowej oczyszczalni ścieków i kotłowni. Wtedy projekty domów jednorodzinnych będą kompleksowe.

Previous Dobry projekt - dobry dom energooszczędny
Next Plusy mieszkania w domu piętrowym

No Comment

Leave a reply