Jakie systemy ekologiczne mogą kryć projekty domów?


Dom ekologiczny to taki dom, który jest zbudowany z materiałów naturalnych lub z odzysku i, który wykorzystuje ekologiczne, oszczędnościowe systemy oraz korzysta z energii odnawialnej. Projekt domu energooszczędnego powinien zawierać przynajmniej niektóre z nich. Choć nie są tanimi rozwiązaniami, to na pewno są opłacalne. Dom bowiem nie budujemy na rok, ale na kilkadziesiąt lat.

System wentylacji
Dobrym przykładem wykorzystania takich systemów w domach energooszczędnych jest między innymi system wentylacji nawiewno-wywiewnej. System ten zmniejsza straty ciepła, które następują w wyniku wentylacji nawet o 90%. Skąd w tym przypadku wynika taka oszczędność energii? Czyste powietrze, które zostaje wwiane do budynku jest ogrzewane w tym przypadku przez ciepło, które pochodzi z powietrza wywiewanego.

Kolektor słoneczny
Kolejnym przykładem jest zaprojektowanie i zamontowanie kolektora słonecznego w domu energooszczędnym i ekologicznym. Wykorzystuje on ogniwa fotowoltaiczne. Jest to zaawansowana technologia półprzewodników, dzięki której jest możliwa przemiana światła słonecznego w energię elektryczną.

Wiatrak
Dlaczego w projektach domów nie może być przydomowej elektrowni wiatrowej, która uniezależni energetycznie jego mieszkańców? Jeśli projekt domu zakłada wybudowanie go w miejscu, gdzie można wykorzystać z powodzeniem siłę wiatru, to warto pomyśleć o wiatraku. Energia wiatrowa nadaje się do domu, gdzie jest zużywa się mało prądu. Dodatkową jej zaletą jest to, że może ogrzewać również wodę.

Oryginalny kominek
Taki energooszczędny kominek ma swój wkład grzewczy i może pozwala na sprawną dystrybucję nagrzanego powietrza do wnętrza domu. Dzięki temu można wykorzystać prawie cała energię pochodząca ze spalania. A kominek z wkładem grzewczym z płaszczem wodnym warto podłączyć w domu do instalacji centralnego ogrzewania.

Kolejnymi pomysłami, jakie wykorzystują domy energetyczne projekty są kocioł na paliwa odnawialne czy gruntowy wymiennik ciepła. Nie są to tanie systemy, ale na pewno koszt ich zastosowania zwróci się po kilku latach.

Previous Urok domów w dawnym stylu
Next O domach w paczkach słów kilka

No Comment

Leave a reply