Domy w wersji De Lux


Czyli o luksusowych domach - rezydencjach słów kilka. Co to jest rezydencja? Czym rezydencja rożni się od zwyczajnego domu i co trzeba zrobić, by mieć taką rezydencję, poza odpowiednimi pieniędzmi, oczywiście? Jeśli są pieniądze, to wystarczy...

1. odpowiednio duża działka. Co to jest duża działka? Duża działka ma powierzchnię równą minimum 0, 5 ha. Po co komu taka działka? Rezydencja jest domem dużym, a duży dom to duży projekt domu. A taki projekt wymaga rozmachu i miejsca. Jeśli działka na nieszczęście jest mniejsza, to też nic nie szkodzi. Ważne, żeby dom mógł powstać pośrodku starego parku lub lasu, był oddzielony od innych zabudowań, aby mógł zachować intymność i tajemnicę swojego wnętrza.

2. ogród lub park... Z ogrodem problemu nie ma – samemu można go zaprojektować i w zasadzie jeden sezon wystarczy, by ogród rozkwitł tysiącem barw. Jeśli jednak naszym marzeniem jest park i to najlepiej ze starodrzewiem, to musimy go po prostu kupić. Stare drzewa rosną długo, nawet 100 lat.

3. architekt i projekt domu... Wybór architekta, który zaprojektuje dom luksusowy nie jest łatwy. Rezydencja nie może być projektem gotowym, bo wtedy nie jest rezydencją tylko takim sobie zwyczajnym, powtarzalnym dużym domem. Architekt, który zaprojektuje rezydencję musi być otwarty i mieć nietuzinkowe pomysły. Musi znać najnowsze trendy i modę, musi lubić eksperymentować. Takiemu architektowi należy zaufać bezgranicznie, wtedy nie będzie żadnej wpadki.

4. konserwator zabytków. Konserwator zabytków jest potrzebny w chwili, gdy zamierzamy przebudować zabytkowy obiekt – dworek, pałac. Konserwator zabytków powie, co można w budynku zmienić, a co nie. Często też ingeruje w projekt domu i nie chce się porozumieć z architektem, ale zazwyczaj dochodzi do konsensusu, co jest z korzyścią dla właściciela posesji. Połączenie nowoczesności z tradycją, przecież o to chodziło w nowej rezydencji.

Projekty domów luksusowych nie są proste, bo i klienci są zazwyczaj bardzo wymagający. Domy luksusowe jednak są coraz częściej projektowane.

Previous O domach w paczkach słów kilka
Next Dom energooszczędny - co jest najistotniejsze?

No Comment

Leave a reply