Domy inteligentne - co to takiego?


Wraz z rozwojem technologii następuje rozwój różnych gałęzi przemysłu. W ostatnich latach można zaobserwować bardzo dużo nowoczesnych rozwiązań technologicznych stosowanych w branży budowniczej. Coraz większym zainteresowaniem na rodzimym rynku mieszkalnictwa cieszą się domy inteligentne. Co to właściwie takiego, czym się charakteryzują i czy takie rozwiązanie jest w ogóle opłacalne?

Co kryje się pod hasłem inteligenty dom? Jest to nic innego jak szereg rozwiązań, które przy pomocy skomplikowanych algorytmów ułatwiają codzienną egzystencję. Stosowane obecnie rozwiązania umożliwiają sterownie przy użyciu kilku przycisków systemem oświetlenia, ogrzewania a także bezpieczeństwa - w całym domu. Są to rozwiązania nie tylko bardzo praktyczne ale również pozwalają na oszczędność zarówno czasu jak i energii.

Sterowanie oświetleniem w inteligentnym domu sprowadza się do jak najprostszego włączania i wyłączania oświetlenia bez konieczności używania wielu przełączników. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są czujniki obecności, które po wykryciu ruchu w danym pomieszczeniu automatycznie zapalają w nim światło. Natężenie światła może być również zależne od pory dnia oraz od tego jak dużo światła naturalnego wpada z zewnątrz do konkretnego pomieszczenia.

Systemy stosowane w domach inteligentnych mają również bardzo ważne znaczenie ze względów bezpieczeństwa. Umożliwiają bowiem proste zarządzanie urządzeniami przeciwwłamaniowymi takimi jak na przykład rolety czy żaluzje. Wychodząc z domu zaledwie przy użyciu jednego przycisku można zasunąć rolety antywłamaniowe na wszystkich kondygnacjach budynku.

Bardzo wygodne jest również zintegrowanie sterowania ogrzewaniem i systemem wentylacyjnym. Czujniki zamontowane w pomieszczeniach są w stanie same ocenić temperaturę i stan wilgotności powietrza i w zależności od dokonanych odczytów zwiększyć lub zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniu. Za pomocą prostej aplikacji można ustawić domyślne wskazania najbardziej optymalnej temperatury, która odpowiada wszystkim domownikom.

Rozwiązania stosowane w domach inteligentnych to dla wielu osób nowinki, z którymi dopiero muszą się oswoić. Ze względu na zaawansowane technologie, które są w nich stosowane, systemy te nie należą do najtańszych. Jednak cena jest ich jedyną wadą, a wśród zalet można wymienić między innymi wysoką funkcjonalność, poprawienie komfortu życia, a także zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na przykład poprzez montaż systemów przeciwpożarowych, które w przypadku wystąpienia zagrożenia same powiadamiają odpowiednie służby ratunkowe.

Previous Gotowy projekt domu czy na zamówienie?
Next Wygoda w życiu współczesnego człowieka